”Vi var bara tvungna att välja det här huset”
Det var det runda fönstret. Det var som ett utropstecken som bara ropade på oss!
Susanne
Vid vattnet intill sjön Molnbyggen utanför Leksand står Susanne och Torbjörns fritidshus. Ett rött Ängnö från Hudikhus med vita knutar, stora fönster mot sjön och flera uteplatser runt om huset.
Se filmen från Susanne och Torbjörns hus här:
Här finns brygga, båtplats, prunkande planteringar och flera olika ställen att sitta och njuta av vyn. Inne i huset står matbordet i mitten av storstugan, vid det stora fönsterpartiet mot sjön. Det är lätt att förstå att utsikten har varit en viktig del av planeringen.
För Susanne är platsen välbekant, marken har funnits i släkten länge. Här byggde hennes farmor en sommarstuga redan 1959, och när Susannes pappa senare tog över byggdes en ny sommarstuga. Efter hans bortgång ärvde Susanne fastigheten.



Samtidigt hade de flera andra hus att ta hand om. Ledigheter fylldes ofta med arbete.
– Kom man hit var det gräs som skulle klippas, något som skulle målas eller lagas. Det fanns egentligen ingenstans att landa och ta det lugnt, säger Torbjörn.
Susanne fyller i:
– Då kom jag och Tobbe på att ”varför bor vi inte här jämt?”.
De började titta på olika husmodeller och ganska snabbt fastnade de för Ängnö från Hudikhus.
– Vi tittade på många andra hus, men vi kom hela tiden tillbaka till det här, säger Torbjörn.
En detalj spelade särskilt stor roll.
– Det var det runda fönstret, säger Susanne. Det var som ett utropstecken som bara ropade på oss! Så det bara blev så, vi var bara tvungna att välja det här huset, säger Susanne.

Vi tittade på många andra hus, men vi kom hela tiden tillbaka till det här.
Torbjörn
Anpassat efter verkliga behov
Huset har anpassats efter hur Susanne och Torbjörn faktiskt vill använda det. I originalutförande fanns en bastu, men den valdes bort till förmån för ett förråd.
De gjorde också om två små sovrum till ett större. Och de ville ha två duschar och två toaletter, och eftersom huset har bergvärme och eget vatten behövdes också utrymme för tekniken.
På tomten finns även mindre byggnader med extra sovplatser så att barn och familj kan komma på besök utan att alla behöver bo inne i huset.
– Det blir mer frihet för gästerna. De behöver inte ta hänsyn till oss på samma sätt, och inte vi till dem heller, säger Susanne.





En plats där man vill leva
Det är inte ett hus som är byggt för att stå orört mellan besök. Det är byggt för att användas. Och även om mycket handlar om att skapa en praktisk vardag så är inramningen minst lika viktig. Sjön Molnbyggen ligger alldeles intill, bortanför den ser man konturen av en skogsbeklädd ås som skär horisonten. Vattnet är långgrunt, och det finns planer på att utveckla stranden mer.
Oavsett vilket väderstreck solen står i finns alltid en uteplats som passar att sitta på, både för sol och skugga.
Susanne säger att hon hade bestämt sig för att aldrig flytta tillbaka till Leksand. Men nu bor hon och Torbjörn här, på samma plats som släkten spenderat sina somrar i flera generationer.
– Så kan det gå, säger hon.





För Torbjörn handlar det mycket om lugnet.
– När man blir äldre uppskattar man det här, säger han. Då vill man ha lugn och ro.
Vinden från sjön kan kännas utmanande vissa dagar under vintern men det är tydligt att Susanne och Torbjörn är nöjda med sitt livsval.
– Det här väger upp alla dagar i veckan, även när det regnar eller är snöstorm, säger Torbjörn och kisar ut över sjön i kvällssolen.

Fakta
Husmodell: Ängnö
Hustyp: Fritidshus anpassat för året runt-boende
Anpassningar: Bastu blev förråd och två små sovrum blev ett större
Bor här: Susanne och Torbjörn
Plats: Leksand